BOLESTI ZAD a jejich příčiny

09.10.2011 00:00

 

Podle nejrůznějších lékařských studií trpí bolestmi zad alespoň jednou za život až 95 % euroatlantické populace. Škála bolestivých projevů v oblasti zad se také nazývá vertebrogenní onemocnění.Toto neobyčejně široké spektrum problémů je mimořádně časté. Vlastní název chce pouze upozornit na to, že příčina bývá spojena se statikou a dynamikou páteře (vertebra je latinsky obratel). Ročně nově onemocní kolem 5 % lidí a 1 % má trvalé obtíže. Vertebrogenní onemocnění mají akutní i chronický (více než 6 týdnů) průběh a pro svůj častý výskyt mají velký dopad na celou společnost.

Příčinu odhalí jen komplexní vyšetřeníZákladem každého vyšetření bolesti zad je vyloučit život ohrožující stavy. U nově vzniklé, prudké bolesti, navíc spojené s nemožností chůze, krvácením, bolestí na hrudi či v břiše, zvracením, celkovou nevolností nebo ztrátou vědomí se vždy musí nemocný komplexně vyšetřit. Uvádí se, že závažnou příčinou bolestí zad (nádor, zlomenina, infarkt, absces aj.) trpí méně než 3 % nemocných, kteří se pro bolesti v zádech vydají k ošetření do zdravotnického zařízení. K odhalení příčin je kromě anamnézy (základní údaje o stavu předcházejícímu vlastní nemoci) nutné provést zobrazovací vyšetření (RTG aj.), laboratorní odběry, či EKG, aby se vyloučil srdeční infarkt či angina pectoris. Proto je při vzniku obtíží nebo jejich výrazné intenzitě vždy dobré vyhledat lékaře. Je lépe být označen za simulanta, než nepodchytit dobře léčitelné počáteční stádium nějakého onemocnění. Navíc u některých stavů se dá kurativní léčba (s výhledem na úplné vyléčení) použít jen v omezeném časovém období (srdeční infarkt). Mezi akutní varovné příznaky vertebrogenních obtíží patří i nově vzniklé obtíže s močením (nemohu spustit proud, nebo naopak inkontinence moči), nově vzniklá necitlivost některé části těla (končetin, sedlovitá u syndromu kaudy), ostrá vystřelující končetinová bolest.

Léčba je vždy individuální

Chronické vertebrogenní obtíže omezují pracovní schopnost, jejich léčba není jednoduchá a přímočará, ekonomické zatížení státního rozpočtu je obrovské. Ve všech statistických přehledech je finanční náročnost léčby vertebrogenních onemocnění vždy na předních místech. Jen pro ilustraci - ve Spojených státech se nároky na léčbu tohoto spektra pohybují vždy v desítkách miliard dolarů ročně. K tomu je všude na světě potřeba připočíst další náklady za sníženou pracovní schopnost a ztrátu zaměstnání, sociální dávky.