Co je osteoporóza
Osteoporóza neboli řídnutí kostí
Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám.
Slovníky a lexikony uvádějí osteoporózu jako takzvané "řídnutí kostí". Nemoc se častěji vyskytuje u žen ve vyšším věku. Název vychází ze dvou řeckých slov (osteo – kost, poros – otvor). Stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.
Mikroskopický obraz osteoporotické ("prořídlé") kosti se dá připodobnit jeskynnímu systému s rozsáhlejšími dutinami a méně stabilními vnitřními opěrnými strukturami, které si můžeme představit jako krápníky). Se slábnoucími "krápníky" a zvětšujícími se dutinami se zvyšuje riziko vzniku zlomenin osteoporózy.
Nehrozí osteoporóza právě vám?
Osteoporóza je onemocnění, které není doprovázeno pro ni typickými příznaky.
I z této skutečnosti tedy vyplývá, že nelze určit diagnózu pouze na základě našich osobních zdravotních problémů. Přesto však výskyt některých rizikových faktorů spolu s osobními zdravotními těžkostmi může lékaře přivést na stopu, která vede kratší či delší cestou k diagnóze osteoporóza.Častou nápovědou bývají následující faktory:
· zlomeniny kosti stehenní v krčku;
· již prodělané zlomeniny, pokud síla způsobující úraz byla malé či zanedbatelné velikosti;
· nedostatek pohybové aktivity třeba i při jiných závažných onemocněních;
· snížení tělesné výšky o více než 3 centimetry;
· nadměrné pití alkoholu (2 a více sklenek vína za den, 2 a více piv apod.);
· nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně);
· léčba kortikoidy (prednison, apod.);
· u žen pak časný přechod (menopauza, klimakterium) tedy konec reproduktivního věku před 45. rokem.
Důležitým údajem, který souvisí s rozvojem osteoporózy, jsou bolesti v zádech. Záleží však na jejich trvání, intenzitě, vyvolávajícím momentu apod. Bolesti zad jsou velice častým příznakem řady jiných onemocnění. Namátkou se vyskytují u chorob srdce a cévního systému, při poškození nervových či svalových struktur, jsou časté u zánětů. Osteoporóza se ve vztahu ke kostní tkáni nemusí projevovat jen prořídnutím kostních struktur, může to být i opotřebovanost meziobratlových plotének. Odborně se změny kostí v důsledku stárnutí a opotřebení nazývají degenerativní změny.
Z výše uvedených údajů lze vyvodit skutečnost, že osteoporóza je onemocněním, jehož diagnostika je založena na skládání drobných "informačních střípků". Výsledný obraz mozaiky tak může být zaměněn s jiným, podobně vypadajícím onemocněním, které se může jevit stejně na první a možná i druhý pohled. V případě podezření na osteoporózu je nutné se poradit s vaším praktickým lékařem nebo gynekologem.
Které kosti postihuje? Rizikové faktory osteoporózy
Ve své podstatě může být osteoporózou postižena každá kost, ale nejčastěji se komplikace (tedy zlomeniny) vyskytují v oblasti krčku kosti stehenní a těl obratlů.
Poškození obratlů pak vedle snížené tělesné výšky a změněného vzájemného postavení přináší i bolestivost. Na vzniku zlomenin se vedle snížené pevnosti kostních struktur podílí také charakter síly (její velikost, směr působení) a pohyb v místech, která svým uspořádáním napomáhají úrazům. Výše uvedená poškození přinášejí i možnost operačního řešení, pobyt v nemocnici a opětovný nácvik pohybu v rámci rehabilitace. Pokud není toto onemocnění včas rozpoznáno a léčeno, může dojít v důsledku opakovaných zlomenin až k invaliditě.
Významnou součástí prevence vzniku a rozvoje osteoporózy je odstranění tzv. rizikových faktorů, mezi něž náleží třeba nedostatek pohybové aktivity, kouření cigaret či pití alkoholu ve zvýšené míře.
Potěšující skutečností zůstává, že dnes již existují specializovaná pracoviště a stále se vyvíjí nové léčivé přípravky, které velmi dobře pomáhají zabránit rozvoji tohoto onemocnění.